Kedilerde Tıslama ve Agresiflik Sorunu

31.05.2023
21
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Kedilerde Tıslama ve Agresiflik Sorunu

Kedilerde Tıslama ve Agresiflik Sorunu

Evlerde yaşayan kedilerde tıslama ve agresiflik, genelde evde herhangi bir yabancı kişinin olması durumunda tepki olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bu tepki kediden kediye farklılık gösterebilmektedir. Örnek verecek olursak, kedilerin bir kısmı tepkisini yalnızca kalarak geçirebilmektedir. Yani, eve misafiriniz geldiğinde ya da durumlar istediği gibi olmayınca, farklı bir odaya giderek orada bekleyebilir ya da tepkisini uyuyarak da gösterebilir. Ancak, her kedi bu kadar masum olmayabilir. Bazı durumlarda kedi tıslaması olarak da adlandırılan ve kedilerin daha agresif olduğu anlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar sadece eve gelen misafirler değil, tüm bireyler için sorun yaratabilecektir. Kedilerde tıslama durumu, sürekli oluyorsa, buna kesinlikle önlem almanızda fayda vardır.

Kedilerde Tıslama ve Agresiflik Sorunu

Kedilerde tıslama ve agresiflik için de dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir.

  •  İlk olarak kedinizin sizinle birlikte evin bireyi olduğunu unutmamalısınız. Bundan dolayı gelen konuklarınızdan dolayı kedinizi farklı bir odaya götürmekten kaçınmalısınız. Bu durum kediler üzerinde olumsuz bir etki ortaya çıkarabilmektedir. Bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda kedinizin sürekli olarak miyavlaması ya da gelen konuklar başta olmak üzere sizlere de tıslamasını beraberinde getirebilecektir. Bundan dolayı kedinizi misafiriniz geldiğinde stresten uzak tutmalısınız.
  • Kedilerin bazı dönemlerde agresif oldukları bilinmektedir. Eğer kediniz kısırlaştırılmamışsa ve çiftleşme dönemi yaklaşmışsa, kedinizin tıslamasının sebebi bu olabilir. Bunun için uygun bir eş bulabilir ya da veteriner hekim ile diyalog kurarak kedinizin kısırlaştırılmasını sağlayabilirsiniz.
  •  Misafirlerinizin kedinize sesini yükseltmesine ya da onlara ani temaslarda bulunmasına izin vermemelisiniz. Çünkü bu durumlarda kedilerde iç güdüler devreye girecek ve doğrudan savunmaya geçecektir.
  •  Eğer kediniz siz dahil olmak üzere, evde bulunan herkese tıslıyor ve gergin hareketlerde bulunuyorsa, bu durumda bazı sağlık problemlerinin olduğundan da söz etmek mümkündür. Bundan dolayı hem sizin hem de kedinizin sağlığı açısından bir uzman veterinerden destek almanız doğru olacaktır. Bazı hormonal tedaviler ile hem kedilerin normal gerginlikleri hem de kızgınlık dönemindeki gergin hallerinden kurtulmak mümkündür. Kedi tıslaması ile ilgili dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken en basit yöntemler bu şekildedir.

Kedilerin Tıslamanın Nedenleri ve Diğer Davranışsal İşaretler

Kedilerde tıslamanın birçok sebebi olabilir. Bu durum genellikle korku, tedirginlik, ağrı ya da stres durumlarından kaynaklanmaktadır. Kedi tıslaması, bazen kedilerin kendi topraklarını savunma amaçlı bir tepkisi olabilir. Kediler, topraklarını savunma içgüdüsüne sahip olduklarından, bu alışılmadık tepkileri genellikle sahipleri tarafından anlaşılmamaktadır. Eğer kediniz genellikle sakin bir yapıya sahipse ancak belirli durumlarda tıslama eğilimindeyse, bu durum onun stres altında olduğunun bir işareti olabilir.

Kedinin Agresif Davranışını Kontrol Altına Alma

Eğer kediniz sürekli olarak tıslıyorsa, bu durumu kontrol altına almanız çok önemlidir. Kedinizin tıslamasına neden olan durumları anlamak için biraz zaman harcamanız gerekebilir. Örneğin, eğer kediniz sadece yabancılar geldiğinde tıslıyorsa, bu durum genellikle stresle ilişkilidir. Kedinizi stresli durumlardan uzak tutmak için farklı teknikler uygulayabilirsiniz.

Kedilerin stresle başa çıkma yollarından biri de “time-out” yöntemidir. Yani, kediyi stresli durumdan uzaklaştırmak ve rahat bir ortamda sakinleşmesini sağlamak önemlidir. Ancak bu yöntem, kedinizi sürekli olarak diğer bireylerden izole etmek anlamına gelmemelidir. Kediler sosyal hayvanlardır ve bu durum onların davranışları üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Kedilerin Tıslama Davranışında Medikal Sebepler

Kedilerde tıslamanın tıbbi nedenleri de olabilir. Özellikle ağrı çeken kediler tıslayabilirler. Eğer kediniz eski bir yaralanma veya hastalığa sahipse, bu durum tıslama davranışını tetikleyebilir. Bunun yanı sıra, kediniz kısırlaştırılmamışsa ve çiftleşme dönemi yaklaşmışsa, bu durum da tıslama sebebi olabilir. Bu durumda kedinizi bir veteriner hekime götürmekte fayda vardır.

Kedilerin Tıslamasına İlişkin Profesyonel Destek

Eğer kediniz sürekli tıslıyor ve diğer çözüm yöntemleri işe yaramıyorsa, profesyonel yardım almanızda fayda vardır. Veteriner hekimler ve davranış uzmanları, kedinizin tıslama nedenlerini belirleyebilir ve uygun çözümler sunabilirler. Profesyonel yardım, kedinizin daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlar. Unutmayın ki, her canlının ihtiyaçları ve hassasiyetleri vardır ve onlara en iyi şekilde yardımcı olmanız onların da sizinle daha uyumlu ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlayacaktır.

Özetle; kedilerin tıslaması ve agresiflik eğilimi, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu durumlar genellikle korku, stres, ağrı, rahatsızlık veya toprak savunma içgüdüsünden kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, kedinizin tepkisini anlamak ve bunun altında yatan sebebi belirlemek için biraz zaman harcamanız gerekmektedir.

Eğer kediniz sürekli olarak tıslıyorsa, bu durumu kontrol altına almak için gerekli adımları atmalısınız. Kedinizi stresli durumlardan korumak, rahatsız edici faktörleri azaltmak, ve eğer durum düzelmiyorsa, profesyonel bir yardım almak bu durumun üstesinden gelmek için önemli adımlardır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.