Kedilere Alternatif Mama Tercihleri

06.03.2023
69
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kedilere Alternatif Mama Tercihleri

Kedilere Gıda Takviyesi

 

Evlerde en çok beslenen hayvan olan kediler, özellikle beslenme konusunda çok dikkat edilmesi gereken hayvanlardır. Etçil ağırlıklı olarak beslenmesi gereken kedilerde, mama seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken konular kadar, kedilere alternatif mama konusunda da kişilerin bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bugün sokakta bulunan hayvanlara baktığımız zaman birçok kişinin ona iyilik yapmak açısından süt verdiklerini biliyoruz. Ancak, kedilere verilen süt onlara faydadan çok zarar veriyor. Çünkü, kediler sütün içerisindeki maddeleri sindirebilecek özellikte değil. Durumun bu kadar ciddi olması sadece sokaktaki kedileri değil, evde beslenen kediler konusunda da dikkatli olunması gerektiğini karşımıza çıkarmaktadır.

Hem evde hem de sokakta besleyeceğiniz kedilere alternatif mama konusunda şunlara dikkat edebilirsiniz.

Kediler tek tip beslenme konusunda uzun vadede sorun çıkaracaktır. Bundan dolayı ihtiyaç duydukları diğer besinleri de kuru mama dışında sağlamanız gerekmektedir. Burada ödül niteliğinde olması açısından yaş mama yani konserve mama seçimi yapılabilir. Şuan piyasada çok farklı konserve mama çeşitleri bulunmaktadır. Ancak, içeriğine bakarak ağırlıklı olarak hayvansal besin bulunan konserve mamaları tercih etmeniz doğru olacaktır. Bu konuda veterinerden de destek almanız gerekiyor.
Kedinize balık ya da et de verebilirsiniz. Ancak, bunların kesinlikle çiğ olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü çiğ besinler, kedinizde iç parazitlere yol açabilecektir. Hayvansal gıda verileceği sırada, et, ciğer veya balığın pişirilmesi veya da haşlanması yoluna gidebilirsiniz. Eğer haşlama yoluyla besin verecekseniz, haşladığınız gıdanın suyunu da kedinize ikram edebilirsiniz.

   Her evin olmazsa olmazı olan yoğurtlar da kediniz için özel bir takviye olacaktır. Ancak, yoğurt için miktar çok önemlidir. Çünkü, kedilerde yoğurt tüketimi arttıkça ishal problemi ya da sancılanma ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı kedinizin kilosu ve mama tüketimine göre uygun olan miktarda yoğurt verebilirsiniz.Eğer sütün faydalarından yine de faydalanmak istiyorsanız bu durumda normal sütlerden değil, laktozsuz olarak belirtilen sütleri tercih etmelisiniz. Bu sütleri günümüzde birçok marketten kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ancak, yoğurtta olduğu gibi süt için de miktara dikkat edilmelidir. Aksi durumda ishal sorunu yine tekrarlayacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.