Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

31.05.2023
5
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Ev ortamında köpeğe tuvalet eğitimi verebilmek için, öncelikli olarak köpeğinizin öğrenme yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. 1 yaş ve üstü köpeklere, evinizde kendi yöntemlerinizle eğitim verebilmeniz oldukça zor bir işlemdir. Fakat 1 yaş üzerindeki köpeğinizin eğitim almasını istiyorsanız, bunun için bir eğitmen tutmanız şarttır. Yavru köpekler, tıpkı bir bebek gibidir. Sizin hareketlerinizi izler ve zamanla aynılarını kendisi de yapmaya başlar. Bu bakımdan yavru köpek tuvalet eğitimi, yaşını geçmiş köpeklere tuvalet eğitimi vermekten çok daha kolaydır. Peki yavru köpek tuvalet eğitimi nasıl olmaktadır? İşte bu konuda size vereceğimiz tavsiyeler, sizi bir eğitmen masrafından kurtaracaktır. Öncelikli olarak bir yavru köpek sahibiyseniz ve bu köpeğinize nasıl eğitim vereceğinizi bilmiyorsanız, bundan sonraki yazdıklarımızı okurken çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Köpek Tuvalet Eğitimi

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Yavru köpeğinize tuvalet eğitimi verebilmek adına ilk denemeniz gereken yöntem, kum havuzu yöntemidir. Kum havuzu, köpeklerin rahat bir biçimde tuvaletlerini yapabilmesi ve aynı zamanda evi kirletmemesi adına yapılmış olan bir nesnedir. Bir adet kum havuzu satın alarak, köpeğinizin tuvaletini yaptığını anladığınız esnada bu kum havuzunun içerisine köpeğinizi bırakmak, zamanla köpeğiniz üzerinde alışkanlık yapacaktır. Tabi ki bu süreç biraz uzun ve zorlu olacaktır. Köpeğinizin kum havuzuna tam anlamıyla alışabilmesi adına en az 1 aylık bir süreç yaşanması gerekmektedir. Sizin bu konuda göstereceğiniz sabır, köpeğiniz için olumlu yansımalarla sonuçlanacaktır. Yavru köpek tuvalet eğitimi işleminde ilk uygulanması gereken adım, şüphesiz bu kum havuzlarıdır.

Peki kum havuzu dışında, yavru köpeklere nasıl tuvalet eğitimi verilir?

Kum havuzu dışında, ev ortamında köpeğinize tuvalet eğitimi verebilmek için deneyeceğiniz bir yol daha bulunmaktadır. Bu yol, tuvalet kelimesini köpeğinize öğretmektir. Yani köpeğiniz tuvalet kelimesini duyduğunda, tuvalet bölgesine giderek, bu alana tuvalet ihtiyacı gidermelidir. Bu kelimeyi köpeğinize öğretebilmek için de uygulamanız gereken yöntem, köpeğiniz evin ortasında tuvaletini yaparken onu alıp, kum havuzunun içerisine götürmeli ve götürürken ‘’tuvalet’’ kelimesini telaffuz ederek, köpeğinizin bunu anlamasını sağlayabilirsiniz. Emin olmalısınız ki, deneyeceğiniz bu yöntemde çok başarılı sonuçlar alacaksınız.

Tuvalet Eğitiminde İstikrarın Önemi

Bütün bu eğitim sürecinde, özellikle üzerinde durulması gereken konu istikrardır. Köpeğinize eğitim verirken süreklilik ve istikrar çok önemlidir. Herhangi bir konuda eğitim verirken, bu eğitimleri düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Eğer köpeğinize düzenli bir eğitim vermezseniz, köpeğiniz bir süre sonra öğrendiklerini unutabilir ve başa dönülmesi gerekebilir. Bu durum, hem köpeğiniz için zorlu bir süreç olacaktır, hem de size daha fazla zaman ve emek kaybı olarak dönecektir. Bu nedenle, eğitimlerdeki istikrarlı tutumunuz, köpeğinize vereceğiniz en değerli eğitim olacaktır.

Ödül Mekanizmasının Kullanılması

Yavru köpek tuvalet eğitiminde diğer bir etkili yöntem ise ödül mekanizmasıdır. Köpeğinize tuvalet eğitimini verdikten sonra, tuvaletini doğru yerde yapması durumunda ona bir ödül vermeniz, onun bu davranışı pekiştirmesine yardımcı olacaktır. Ödül olarak sevdiği bir oyuncak, özel bir mama ya da basit bir sevgi gösterisi kullanılabilir. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken, ödülü tuvaleti doğru yerde yaptıktan hemen sonra vermeniz gerektiğidir. Bu sayede köpeğiniz, hangi davranışın ödülle sonuçlandığını daha net anlayabilecek ve bu davranışı daha hızlı öğrenecektir.

Profesyonel Eğitmenlerden Yardım Almak

Eğer yavru köpeğinizin tuvalet eğitiminde ilerleme kaydedemiyorsanız, bir profesyonel eğitmen yardımı alabilirsiniz. Köpek eğitmenleri, genellikle bu konuda derin bir bilgi ve tecrübeye sahip olan kişilerdir. Eğitmenler, köpeğinizin tuvalet alışkanlıklarını anlamak, köpeğinizi eğitme tekniklerini kullanmak ve bu teknikleri uygulamak konusunda size yardımcı olabilirler. Ayrıca, bir köpek eğitmeni, köpeğinizin neden belirli davranışları gösterdiğini anlamanıza da yardımcı olabilir. Bu, köpeğinizi daha iyi anlamanızı ve onunla daha iyi bir ilişki kurmanızı sağlar.

Eğitimin Zorlukları ve Sabır

Unutulmaması gereken bir nokta, bu sürecin her zaman kolay olmayacağıdır. Köpeğinizi eğitirken, bazı zorluklar ve engellerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu durumlar, sizi yıldırmamalı; çünkü köpekler zeki hayvanlardır ve zamanla öğrenirler. Sabır ve istikrarla, köpeğinizi tuvalet eğitiminde başarılı bir hale getirebilirsiniz.

Ev Ortamında Doğru Alanların Belirlenmesi

Köpeğinizin ev içinde belirli bir alanda tuvaletini yapmasını istiyorsanız, bu alanı belirlemekte fayda vardır. Seçeceğiniz alanın temiz, rahat ve köpeğinizin kolayca ulaşabileceği bir yer olmasına dikkat edin. Bu alanı belirledikten sonra, köpeğinizin bu alana alışması için biraz zaman tanıyın. Zamanla, köpeğiniz bu alanın tuvalet alanı olduğunu anlayacak ve bu alanı kullanmaya başlayacaktır.

Köpek tuvalet eğitimi, sabır, istikrar, tutarlılık ve doğru teknikler gerektirir. Bu doğrultuda hareket ettiğinizde, köpeğinizin tuvalet eğitimini başarıyla tamamlayabileceğinize emin olabilirsiniz. Bu süreçte karşılaştığınız her türlü zorluğu göğüslemek için yeterli motivasyona ve sabra sahip olduğunuzda, köpeğinizle daha uyumlu, temiz ve mutlu bir yaşam sürmeniz mümkün olacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.