Kötü Giden İşler Dua İle Nasıl Yoluna Girer

17.10.2023
10
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Kötü Giden İşler Dua İle Nasıl Yoluna Girer

Kötü Giden İşler Dua İle Nasıl Yoluna Girer?

Kötü Giden İşler Dua İle Nasıl Yoluna Girer

Hayatımızın farklı dönemlerinde yeni bir işe başlarken, bir girişimde bulunurken veya işler yolunda gitmediğinde, çoğumuz ilk çözümü dua etmekte buluruz. Bu, Allah’a sığınmanın, O’ndan yardım istemenin doğal bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkar. Çünkü inanıyoruz ki, Allah en yücedir, kullarının dualarını işitir, merhametini esirgemez, her şeyi en iyi bilen ve görendir. Bu yazıda, işlerin rast gitmesi için özel dua yöntemlerini ele alacağız.

  • Peygamberimizin Tavsiye Ettiği Dua:

Peygamber Efendimiz’in, işlerin rast gitmesi için kızı Hz. Fatıma’ya önerdiği dua, özellikle bu amaçla sıklıkla okunan bir duadır. Şu şekildedir:

Bismillahirrahmanirrahim Yâ Hayyü, yâ Gayyûm! Bi rahmetike esteğîsü fe eSlıh lî şe’nî küllehü ve lâ tekilnî ilâ nefsî Terfete aynin”

Anlamı: “Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım! Ancak senin rahmetine sığınırım. Benim bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayıncaya kadar asla nefsime bırakma.”

  • İşlerin düzelmesi için Allah’a samimi bir şekilde dua etmek önemlidir. Dualarda samimiyet ve içtenlik çok değerlidir. İşte bu amaçla kullanılabilecek bir başka dua örneği:

“Ya Rabbi, işlerimizde yaşadığımız zorlukları sana arz ediyoruz. Kötü giden işlerimizi düzeltmen ve bize yardım etmen için sana dua ediyoruz. Bilgeliğinle, merhametinle ve lütfunla bize yardım et. İşlerimizin rast gitmesi için kılavuzluğunu talep ediyoruz. Bizlere güç ve sabır ver. Amin.”

Kur’an-ı Kerim’den İşlerin Rast Gitmesi İçin Dualar

Kur’an-ı Kerim, içinde birçok duanın ve özel ayetin bulunduğu kutsal bir kitaptır. İşlerin rast gitmesi için okunacak dualar arasında en etkililerinden biri, Ta-Ha suresinin 25. ve 26. ayetleridir. Bu ayetlerin okunması, birçok durumda olumlu etkiler oluşturur.

Ta-Ha Suresi 25. ve 26. Ayetler:

“Kâle rabbi-şrah lî sadrî – Musa şöyle yalvardı: ‘Rabbim! Göğsüme genişlik ver.’ Veyessir lî emir – İşimi kolaylaştır.’”

Her biri özel anlamlar içeren bu duaların, işlerin rast gitmesi için yapılan çabaları destekleyici bir rolü vardır. Ancak şunu da bilmek gerekir ki dua, kişinin bir işinin başarılı olması için atılması gereken adımları atması gerekir. Buna fiili dua denir. Sözlü dua fiili dua ile beraber yapılmalıdır.

Kötü Giden İşler Dua İle Nasıl Yoluna Girer

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.