Yavru Kedi ve Hamile Kedi Nasıl Beslenmelidir?

31.05.2023
42
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Yavru Kedi ve Hamile Kedi Nasıl Beslenmelidir?

Hamile Kediler ve Yavru Kedilerin Beslenmesi

Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Yavru kedi nasıl beslenir sorusunun cevabını arıyorsanız sizde bu yazımı okuduktan sonra fikir sahibi olabilirsiniz. Anne kedi yavruya  bir haftalıkken 2 saatte bir, 2 haftalıkken 4 saatte bir ve 3 haftadan sonra 6 saatte bir süt verilmelidir. Eğer bu yavrunun annesi yoksa yada anne kedi görevini yapmıyorsa bu görevleri bizim yapmamız gerekir. Bu görevleri nasıl yapabileceğimizi yazının devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamile Kediler ve Yavru Kedilerin Beslenmesi

  • Anne sütü sıcaklığı 30 ile 35 derece arasındadır. Bu nedenle yavrumuza mamasını hazırlarken bu sıcaklıklarda olmasına dikkat etmeliyiz.

Yağlı inek sütünü veya hazırladığımız mamayı yavru kedi biberonuna doldurunuz, daha sonra sıcak su dolu bir kaba yerleştiriniz ve sütün ısısını parmağınızın ucuna damlatarak kontrol ediniz. Yavru biberonu eczanelerden veya petshoplardan temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra iğnesi olmayan şırınga ile bu görevi gerçekleştirebilirsiniz. Yavru nasıl beslenir dedik ve sütümüzü, mamamızı hazırladık. Belirttiğimiz zaman aralıklarında yavrumuzu besledik. Yavrumuz büyüdü, tabi iş burada bitmiyor. Yavru 3-4 haftadan sonra katı beslenmeye  ihtiyaç duyacaktır. Katı beslenmeye başladıklarında kesinlikle mama kaplarının yanında temiz ve taze su bulundurmaya özen gösterilmelidir. Su yeni gelişen kedilerde ve hamile kedilerde çok önemli bir faktördür.

Hamile ve yavru kedi için mama seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Yavrular (3-4 Haftalık) ve hamile yada emzirme dönemindeki kedilerin besin ihtiyaçlarını karşılamak için;

  • Protein: %30
  • Yağ: %20
  • Ham Selüloz: %2 oranlarının üstü besinler olmalıdır.

Nelere dikkat edilmeli?

Hazır mama seçerken yavru kedi maması olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Genellikle ambalajların üzerinde yavru kedi maması ibaresinin olmasına bakılmalıdır. Yavru mamaları diğer mamalara göre boyut olarak daha küçük ve daha yumuşak olurlar. Konserve olarak alınacak mamalarda da bu kural geçerlidir. Eğer yavrumuz daha ufaksa ( 1-2 haftalıksa)  Bebek kedi maması alınmalıdır. Bebek kedi maması çocuklardaki gibi devam sütü görevini görmektedir. Mamalar Protein ve vitamin bakımından zengin olmalıdır. Önerimiz sebzeli etli, sebzeli deniz mahsullü veya sebzeli tavuklu karışık mama almanızdır. Sürekli mamaların besinlerini değiştirerek tercih etmeliyiz. Bir ay sebzeli tavuklu kullanıyorsak diğer ay balıklı sebzeli alabiliriz. Böylelikle kedinizin değişik vitaminler ve proteinler almasını sağlarız. Aynı zamanda kedinizin mamadan sıkılmasını da önlemiş oluruz.

Yavru Kedinin Diş Sağlığı ve Yemek Pişirme

4 ayını dolduran yavrunun dişleri çıkmaya başlar ve bu dönemde yavru kedinin diş sağlığına dikkat etmek önemlidir. Çünkü bu dönemde diş çürükleri ve diğer diş hastalıklarının başlangıcı olabilir. Bu nedenle, yavruların yemesi gereken yiyeceklerin sertlik seviyesi de büyük önem taşır. Yavrunun dişlerini güçlendirecek sertlikte mama seçmek ve diş sağlığını düşünerek yiyeceklerini hazırlamak önemlidir. Ayrıca, yavrular için özel olarak üretilen diş sağlığı mamalarını da tercih edebilirsiniz.

Kendiniz yemek pişirecekseniz, pişirdiğiniz yemekte protein, yağ ve lif miktarının dengeli olmasına özen gösterin. Kediler için zararlı olabilecek soğan, sarımsak, üzüm, çikolata, kafein gibi gıdalardan kesinlikle kaçının. Bu yiyecekler, kedilerin sindirim sistemine zarar verebilir veya daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yavru Kedilerin Aşıları ve Veteriner Kontrolleri

Yavrunun sağlıklı bir şekilde büyümesi için, düzenli veteriner kontrolleri ve aşılar son derece önemlidir. 6-8 haftalıkken ilk aşılarını olmalılar ve sonrasında veterinerin önerdiği zamanlarda takip aşıları yapılmalıdır. Yavrunun aşıları, genellikle çeşitli viral enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koruma sağlar.

Kedilerin sağlığı için düzenli veteriner kontrolleri de büyük önem taşır. Yavru kedilerin sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü ve doğru beslendiğini kontrol etmek için veterinerinizle düzenli randevular ayarlayın. Ayrıca, veteriner kontrolü sırasında, yavru kedinin kilo alıp almadığı, gözlerinin, kulaklarının ve derisinin sağlıklı olup olmadığı kontrol edilir.

Yavru Kedinin Sosyal Gelişimi ve Oyunları

Kedilerin sosyal gelişimi, sağlıklı bir hayat sürmeleri için oldukça önemlidir. Kedi yavruları, oyun oynayarak ve diğer kedilerle sosyalleşerek sosyal becerilerini geliştirirler. Yavrunuza düzenli olarak oyun zamanı ayırın ve bu süre zarfında onunla etkileşime geçin. Bu, yavru kedinin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine yardımcı olacaktır.

Özetle; yavru kedilerin bakımı ve beslenmesi, onların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için çok önemlidir. Yavru kediyi beslerken ve bakımını yaparken yukarıda belirtilen noktalara dikkat etmek, onun sağlıklı ve mutlu bir hayat sürdürebilmesi için gereklidir. Kediler, insanların en yakın dostlarından biridir ve onların sağlığına ve mutluluğuna yatırım yapmak, sizin için de son derece tatmin edici olacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.