Sığacık’ta Gezilecek Yerler

10.03.2023
23
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Sığacık’ta Gezilecek Yerler

Slow City: Sığacık’ta Gezilecek Yerler

sığacık'ta gezilecek yerler

Sığacık, Türkiye’nin İzmir ilinin Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalledir. Ege Denizi kıyısında bulunan Sığacık, tarihi dokusu, kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ve turistik aktiviteleri ile dikkat çekmektedir. Bu harika yer, antik çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. MÖ 8. yüzyılda Ege Denizi’nde etkin olan Lidyalılar, mahalleye ilk yerleşenlerdendir. Daha sonra Persler, Makedonyalılar, Bergamalılar, Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu gibi farklı medeniyetler bölgede hüküm sürmüştür. Böylelikle  Sığacık, zengin bir tarihi mirasa sahip olmasına neden olmuştur. Küçük ve sakin kent miras olarak günümüze kadar korunmuştur. Siz küçük olduğuna bakmayın! Sığacık’ta gezilecek yerler bir hayli fazla..

Sığacık’ta Gezilecek Yerler Arasında,

Sığacık Kalesi, Taş Madrasah, Kızıl Avlu, Eski Cami, Sevgi Adası, Aydınlık Koyu, Akarca Plajı ve Urla ve Seferihisar ilçeleri bulunmaktadır. Ayrıca, Sığacık’ta deniz turizmi de gelişmiştir ve balık tutma, dalış ve tekne turları gibi aktiviteler yapmak mümkündür.

Sığacık Yerel Tatlar Pazarı: Eşsiz Lezzetlerin Buluşma Noktası

Sığacık, Türkiye’nin batısında yer alan Seferihisar ilçesine bağlı küçük bir sahil kasabasıdır. Bu şirin kasabada, her hafta sonu yerel üreticiler tarafından işletilen bir pazar kurulmaktadır. Sığacık Yerel Tatlar Pazarı adı verilen bu pazar, yöresel lezzetlerin buluşma noktasıdır. Siz de Sığacık Yerel Tatlar Pazarı’nın sunduğu eşsiz lezzetleri keşfetmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin!

Sığacık Yerel Tatlar Pazarı’nda Neler Bulabilirsiniz?

Sığacık Yerel Tatlar Pazarı: Doğal ve Organik Ürünler

Kısaca bahsedecek olursak, burası organik ve doğal ürünlerin buluşma noktasıdır. Pazarda, yöre halkının özenle yetiştirdiği organik sebzeler ve taze meyveler bulabilirsiniz. Ayrıca, bölgenin meşhur zeytinleri, zeytinyağı ve yöresel peynirleri de pazarda satılıyor. Her hafta sonu yerel üreticiler tarafından işletiliyor. Kısaca birçok yöresel ürünü bir arada olduğu pazardır. Bu pazarda bulabileceğiniz ürünler oldukça fazladır. Kısaca bahsedecek olursak, organik sebzeler, taze meyveler, zeytin, zeytinyağı, yöresel peynirler, taze balık, bal, reçel, kurutulan sebzeler ve meyveler gibi ürünlerdir. Ayrıca, Sığacık Yerel Tatlar Pazarı’nda yöresel el işi ürünlerini de bulabiliyorsunuz.

Sığacık Türkiye’de ki yavaş şehir anlamına gelen özel harekete katılan ilk yer olmasıyla oldukça önem kazanmıştır. Peki ne anlama geliyor ondan kısaca bahsedelim..

Citta Slow Ne Demek?

“Cittaslow” İtalyanca’da “yavaş şehir” anlamına geliyor. Yani bir yaşam tarzı hareketidir. 1986 yılında İtalya’nın küçük bir kasabası olan Greve in Chianti’de başlamıştır.

Özetle Cittaslow hareketi, insanların hayat kalitesini artırmak, sürdürülebilirliği ve yerel ekonomileri desteklemek için tasarlanmış bir yaklaşımı benimser. Bu hareket, yerel üretim, geleneksel el sanatları ve tarım ürünlerinin korunması, trafik sınırlamaları, çevre koruma, yerel kültürel mirasın korunması ve topluluklar arası dayanışmayı teşvik eder.

Bugün 30’dan fazla ülkede 250’den fazla kasaba ve şehirde uygulanıyor. Bu kasaba ve şehirler, yavaş yaşamı desteklemek ve sürdürülebilirliği teşvik etmek için bir dizi önlem alıyor.

İlk olarak 2009 yılında Seferihisar, İzmir Cittaslow ağına katıldı. Böylece Türkiye’nin ilk Cittaslow kasabası oldu. Daha sonra Türkiye’de farklı bölgelerde de Cittaslow kasabaları ve şehirleri harekete katılmaya başladı. Bugün Türkiye’de toplam 17 Cittaslow kasabası ve şehri bulunmaktadır. Bu kasaba ve şehirler, yavaş yaşam felsefesine uygun olarak, yerel ürünleri koruma, çevre ve doğal kaynakları koruma, trafik sınırlamaları, bisiklet yolları, topluluk dayanışması ve sosyal etkinlikler gibi konularda önlemler almaktadırlar.

Türkiye’deki tüm Cittaslow kasabaları ve şehirleri şunlardır:

 1. Seferihisar – İzmir
 2. Akyaka – Muğla
 3. Gökçeada – Çanakkale
 4. Halfeti – Şanlıurfa
 5. Taraklı – Sakarya
 6. Yenipazar – Aydın
 7. Göynük – Bolu
 8. Vize – Kırklareli
 9. Cumalıkızık – Bursa
 10. Şavşat – Artvin
 11. Uzundere – Erzurum
 12. Eğirdir – Isparta
 13. Tire – İzmir
 14. Germencik – Aydın
 15. Ayvalık – Balıkesir
 16. Mudurnu – Bolu
 17. Sultandağı – Afyonkarahisar

Bu kasaba ve şehirler, Cittaslow hareketi prensiplerini benimseyerek, yerel ekonomileri, kültürleri ve çevreleri korumayı amaçlıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.