Dövme Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

10.03.2023
178
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Dövme Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Dövme Sildirme: İşlem ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dövme Sildirmek Nedir?

Hemen hemen herkesin hayatının bir dönemlerinde anlamlı olduğu dövmeleri vardır. Bazılarımız ölene kadar bizimle kalmasını isterken bazılarımızında pişmanlığı olabiliyor. Dövme sildirme gibi acılı işleme katlanmak yerine cover up dövme yaptırmakla son buluyor.Fakat ne yazık ki bazı dövmeleri kapatmak işe yaramıyor ya da mümkün olmuyor. Bu nedenle hemen gidip dövme silme işlemi için araştırmaya başlıyorlar. Peki dövme sildirme nedir kısaca bahsedelim. Dövme sildirme, kalıcı dövme pigmentlerinin cilt altından çıkarılması işlemidir.

Sildirme Yöntemleri

Sildirme işlemi, lazer teknolojisi veya cerrahi yöntemler gibi farklı yöntemler kullanılarak yapılıyor.

Dövme Sildirme Nasıl Yapılıyor?

Dövme Sildirme 2

Dövme pigmentleri, deri altındaki hücrelere enjekte edilerek uygulanıyor ve deriye yapışıyor. Sildirme işlemi, bu pigmentlerin cilt altındaki hücrelerden çıkarılması yoluyla gerçekleştiriliyor. Lazer ile sildirme, lazer ışınlarının dövme pigmentleri tarafından emilmesi ve parçalanması yoluyla gerçekleşiyor. Cerrahi yöntemler ise, dövme pigmentlerinin cilt altındaki bölgeden çıkarılması için cildin kesilmesi ve dövmenin çıkarılması için kullanılan cihazların kullanılmasıdır.

Dövme sildirme işlemi, eski bir dövmenin çıkarılmasına veya var olan bir dövmenin üzerinde yapılan değişikliklerin giderilmesine yardımcı olabiliyor. Hatta bazı durumlarda birden fazla seans gerekiyor.

Riskleri Nelerdir?

Ne yazık ki dövmenin tamamen çıkarılmasını garanti etmiyor. Ayrıca ciltte geçici kızarıklık veya kabarcıklar gibi yan etkilere neden olabiliyor.

 İşlemi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dövme Sildirme

 1. İyi bir klinik ve deneyimli bir uzman seçin.
  Dövme sildirme işlemi, doğru ekipman, teknik ve deneyim gerektiren bir işlemdir. İşlemi yapacak klinik ve uzmanın lisanslı, deneyimli ve sertifikalı olmasına dikkat etmelisiniz.
 2. Dövmenin yaşına dikkat edin.
  Özellikle dövmenin yaşı, rengi ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebiliyor. Daha yeni bir dövme, daha kolay bir şekilde çıkarılabilirken, daha eski bir dövme daha fazla seans gerektiriyor.
 3. Cilt tipinize dikkat!
  Cilt tipinize ve sağlık durumunuza bağlı olarak değişiyor. Hassas ciltler için lazer ile sildirme işlemi, daha sert ciltler için cerrahi yöntemler olarak farklılık gösteriyor.
 4. Dövme Sildirme işlem öncesinde iyice araştırın.
  Dövme sildirme işlemi hakkında bilgi sahibi olmak, işlem öncesinde size yardımcı olacak. İşlem süreci, olası yan etkiler ve işlem sonrası bakım hakkında araştırma yapmak oldukça önemlidir.
 5. İşlem öncesi sağlıklı bir diyet uygulayın.
  Öncesinde, sağlıklı bir diyet uygulamak ve alkol veya sigara gibi zararlı maddelerden kaçınmak önemlidir. Bu, cilt sağlığınızı iyileştirerek işlem sonrası iyileşmeyi hızlandıracaktır.
 6. İlaçlar hakkında doktorunuza danışın.
  Bazı ilaçlar, dövme sildirme işlemi öncesinde ve sonrasında kullanılmaması gereken ilaçlar olabiliyor. Bu nedenle, ilaç kullanıyorsanız veya kronik bir hastalığınız varsa, öncesinde doktorunuza danışmanız gerekiyor.
Dövme silme işlemi herkes için uygun olmayabiliyor. Hatta bazı durumlarda sakıncalı veya riskli olabilir. Aşağıdaki durumlarda işlem yapılmaması öneriliyor:
 • Hamile kadınlar: Dövme silme işlemi sırasında kullanılan lazer ışınları ciltte tahrişe ve yanmaya neden olabiliyor. Bu nedenle, hamile kadınların işlemi yaptırmaları önerilmiyor.
 • Emziren anneler: İşlem sırasında kullanılan lazer ışınları, anne sütüne geçebiliyor. Bu nedenle bebeğe zarar verebiliyor. Kısacası emziren annelerin işlem yaptırmaları sakıncalı olacaktır.
 • Alerjik reaksiyonu olanlar: Bazı insanlar, lazer ışınlarına karşı alerjik reaksiyon gösterirler. Eğer daha önce lazer epilasyon veya lazer tedavisi gibi işlemler sırasında ciltte alerjik reaksiyon olduysa kesinlikle bu işlemden uzak durmanız gerekiyor.
 • Cilt enfeksiyonları olanlar: Özellikle işlem sırasında ciltteki enfeksiyonlar yayılabiliyor. Ne yazık ki daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu nedenle, cilt enfeksiyonu olan kişilerin işlemi yaptırmaları önerilmiyor.
 • Bazı ilaçları kullananlar: Bazı ilaçlar, ciltte hassasiyet ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Eğer bir ilaç kullanıyorsanız ve cildiniz hassas hale geldiyse, bu işlemi yapmaktan kaçınmalısınız. (mesela izotretinoin tedavisi görenler)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.