Renk Trendleri: 2023 Yaz Sezonu!

19.05.2023
22
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Renk Trendleri: 2023 Yaz Sezonu!

Bu yılın trend renkleri moda podyumlarında ve sokaklarda yerini alacak. Göz kamaştırıcı canlı, sakinleştirici pastellere kadar geniş bir renk paleti, günümüzün yaşadığımız sürecin ve çağın bir yansıması olarak kabul ediliyor. Yeni özgürlük kavramlarımız, arayışlarımız ve heyecanlarımıza eşlik eden yepyeni bir yaşama sevincine ayna tutan bu renkler için Pantone Renk Enstitüsü, “Yeni özgürlük duygusunun tadını çıkarmaya başladığımızda içimizde beliren yaşam sevincini temsil eden hem canlı hem de sakin tonlar mevcut. Zıt renk tonları ise, kendimizi yeni ve heyecan verici şekillerde ifade etme ihtiyacını sembolize ediyor” açıklamasını yaptı.

2023 Yaz Renk Trendleri

Canlı pembe, mavi, kırmızı ve yeşil tonları içimizi heyecanlandırmaya yetecek kadar enerji dolu iken, pastel mavi ve yeşillerin yanı sıra toprak tonları da durağanlık, sakinlik, dinginlik ve huzura ihtiyaç duyduğumuzu yansıtıyor.

Seçimleri tamamen insandan ilham alan Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman, “2023 İlkbahar/Yaz renkleri, girdiğimiz yeni çağı yansıtmak için seçildi. Gerçekçilik, erdemlilik ve neşeyi birleştirerek mod ve renkler arasındaki zıtlıkları keşfediyoruz. Bu sezonun hikayesi hem moda yükseltici hem de hayatın olmazsa olmazı olan ‘oyun’ hissiyatı ile kullanışlılık ve basitlik sunuyor” diyor.

Geride kalan birkaç yılı yansıtan ve gerçekliğimizi moda dokunuşlarıyla birleştiren bu renklere birlikte göz atalım!

Pancar Moru (Pantone 18-2143 Beetroot Purple)

Bu sezonun hakim renklerinden biri olan fuşya pembesi, özellikle Versace ve Valentino’nun 2022 koleksiyonlarıyla popüler hale geldi. LaQuan Smith’in cut-out tasarımlarından Harris Reed’in tiyatral yorumuna kadar güçlü tasarımların cesur rengi olan bu gösterişli pembe, baharın enerjisiyle de uyumlu. Ayrıca Pancar Moru (Pantone 18-2143 Beetroot Purple) da sezonun dikkat çeken renklerinden biri.

Turunçgil (Pantone 15-1335 Tangelo)

Turuncu, bu sezonun en dikkat çekicilerinden biri ve özellikle Pantone 15-1335 Tangelo tonu oldukça popüler. Geleneksel turuncu tonlarına kırmızı alt tonlar eklendiği için daha canlı bir görünüm elde ediliyor. Bottega Veneta’nın fırfırlı elbisesi ve LaQuan Smith’in transparan elbisesi gibi genellikle iddialı silüetlerle podyumda sıkça gördüğümüz bu renk, özgürlük ve kendini yeniden keşfetme tutkusunun bolca bahsedildiği bu döneme mükemmel bir uyum sağlıyor.

Şeftali Tonları (Pantone 15-1530 Peach Pink)

Bu ton, pembe ve turuncunun birleşimiyle oluşan şeftali tonlarından oluşuyor ve Pantone 15-1530 Peach Pink olarak adlandırılıyor. Klasik mercan rengine modern ve taze bir alternatif sunuyor aynı zamanda Pantone tarafından “besleyici” olarak tanımlanıyor ve daha sakin bir enerji veriyor. Şeftali tonları, Erdem’in romantik tasarımlarıyla özdeşleşirken, Ulla Johnson ve Isabel Marant’ın daha hareketli tasarımlarını da yumuşatıyor.

İmparatorluk Sarısı (Pantone 14-0756 Empire Yellow)

Işıl ışıl parlayan sarı tonu, Pantone 14-0756 Empire Yellow olarak adlandırılıyor. Cesur tarafımızı ortaya çıkarmak için bizi zorlayan bu renk, parlak ve neşeli tonuyla Victoria Beckham ve Jacquemus defilelerinde olduğu gibi kombinlerimizin temeli ya da küçük bir aksesuar olarak kullanılsa da göz alıcı enerjisiyle dikkat çekiyor.

Kristal Gül (Pantone 12-1708 Crystal Rose)

Gösterişli pembenin aksine daha sakin ve huzurlu bir görünüm sergileyen uçuk pembeler, bu sezon romantisizmin modern ve feminen bir dokunuşu olarak öne çıkıyor. Farklı silüetlerde Ermanno Scervino’nun romantik tasarımlarından Blumarine örgü setine kadar çeşitli tasarımlarda gördüğümüz bu ton, bahsettiğimiz karşıtlığı da kucaklıyor.

Klasik Yeşil (Pantone 16-6340 Classic Green)

Yeşil tonu hem cesaret verici hem de rahatlatıcı bir etki yaratıyor ve Pantone tarafından ‘sağlık verici niteliklerle dolu’ olarak tanımlanmaktadır. Chet Lo gibi en heyecanlı tasarımlarda bile sıkça kullanılan bu yeşil, sezonun en göz alıcılarından biri olarak öne çıkıyor.

Sevgi Kuşları (Pantone 13-0443 Love Bird)

Klasik yeşil tonlarından farklı olarak daha canlı bir karaktere sahip olan egzotik yeşil, ilkbahar yaz döneminin enerjisini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Dion Lee ve Collina Strada gibi markaların daha eğlenceli tasarımlarına uyum sağlayan bu renk, sadece bakarken bile içimizi heyecanlandırıyor.

Sonsuz Mavi (Pantone 16-4036 Blue Perennia)

Pantone’un ‘göze çarpan, göz alıcı bir mavi’ tanımının aksine, sonsuz mavi diğerlerine göre daha sakinleştirici ve yumuşak bir etkiye sahiptir. Basit ve rahat bir görünümü olmasına rağmen, Diesel’ın ombre efekti ve Fendi’nin tülle birleştirdiği tasarımına özgün bir yorum katıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.