Keten Tohumu ve Faydaları

09.03.2023
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Keten Tohumu ve Faydaları

Kilo Vermenize Yardımcı Bir Bitki : Keten Tohumu

Keten tohumu, keten bitkisinin tohumlarıdır. Keten bitkisi, Linum usitatissimum adı verilen bir bitki türüdür. Esas olarak Asya ve Avrupa’da yetiştiriliyor. Omega-3 yağ asitleri, lif, protein ve diğer besin maddeleri bakımından oldukça zengindir. Özellikle sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak çok sık tüketiliyor. Başka bir deyişle vegan ve vejetaryenler için önemlidir. Çünkü lif ve protein bakımından oldukça zengindir. Bununla beraber omega-3 yağ asitleri açısından zengin olmaları sayesinde kalp sağlığı için çok faydalı olmasıyla biliniyor.

 

 

Nasıl Kullanılır?

Keten tohumları, öğütülmüş veya tüm olarak tüketilebiliyor. Öğütülen tohumları, smoothielerde veya yulaf ezmesi gibi yiyeceklerde tüketebilirsiniz. Bazı zamanlarda da un yerine kullanabilirsiniz. Tüm keten tohumları, yoğurt veya salata gibi yiyeceklerin üzerine serpilebilirsiniz. Başka bir alternatif ise ekmek ve kurabiyelerde kullanılabilirsiniz.

 

 

 

Keten Tohumu Kullanmanın Faydaları

Omega-3 yağ asitleri: Keten tohumları, özellikle alfa-linolenik asit (ALA) açısından zengindir. Bu sayede vücutta diğer omega-3 yağ asitlerine dönüştürülebiliyor. Hatta omega-3 yağ asitleri kalp sağlığı, beyin sağlığı ve inflamasyonu azaltma gibi birçok fayda sağlıyor.

Lif: Keten tohumları, lif bakımından zengindir. Özellikle sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Lif, kabızlığı önlemeye ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Protein: Keten tohumları, bitkisel kaynaklı protein bakımından zengindir. Özellikle vegan ve vejetaryenler için önemli bir maddedir.

Antioksidanlar: Özellikle antioksidanlar bakımından zengin olduğu için hücre hasarını önleyebilir. Başka bir deyişle bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Kan şekeri kontrolü: Keten tohumları, yavaşça sindirildiği ve karbonhidratların emilimini yavaşlattığı için kan şekeri seviyelerini düzenleyebiliyor.

Kolesterol kontrolü: LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmeye ve HDL (iyi) kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Keten Tohumunun Kanser Üzerindeki Faydaları

Lignanlar bitkilerde bulunan ve insanlar tarafından tüketildiğinde, vücutta östrojen benzeri etki gösteren fitokimyasallardır. Keten tohumu, diğer bitkilerin çoğundan daha yüksek seviyelerde lignan içerir. Bu nedenle, keten tohumu tüketimi, özellikle de meme kanseri gibi hormonla ilgili kanserlerde östrojen düzeylerini azaltarak kanser riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Omega-3 yağ asitleri de keten tohumunun kanserle mücadelede rolüne katkıda bulunabiliyor. Omega-3 yağ asitleri, iltihaplanmayı azaltarak kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri, diğer kanser önleme teknikleriyle birlikte kullanıldığında, kanser tedavisinin yan etkilerinin azaltılmasına da yardımcı olduğu biliniyor.

Ancak, keten tohumunun kanser tedavisinde tek başına bir çözüm olmadığını ve sadece diyetin bir parçası olarak kullanılması gerektiğini unutmamak önemlidir. Keten tohumu tüketmeden önce, özellikle ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzla konuşmanız gerekiyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.