Çeşme’de Gezilecek Yerler

09.03.2023
19
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Çeşme’de Gezilecek Yerler

Çeşme, İzmir’in turistik ilçelerinden en ünlüsü diyebiliriz. Birçok tarihi ve turistik yerleriyle adını duyurmayı başarmıştır. Her yıl binlerce kişiyi ağırlayan Çeşme’de gezilecek yerler oldukça fazladır. Çeşme tarihi , kervansarayı, kalesi, müzesi doğası, denizi, beach clubları ve daha fazlası.. Özellikle turistler için keşfedilmesi gereken birbirinden güzel yerlerle doludur. Özellikle burayı tercih edenler için pek çok alternatif bulunması cazip kılan nedenlerin arasındadır.

Keşfetmeye Değer: Çeşme’nin En İyi Gezilecek Yerleri

  1. Alaçatı: Çeşme’nin güneyinde yer alıyor. Tarihi yapıları, taş sokakları, butik otelleri, restoranları ve kafeleriyle ünlüdür. Özellikle Alaçatı Çarşısı, burada gezilmesi gereken en popüler yerler arasındadır.
  2. Çeşme Kalesi: 16. yüzyılda inşa edilen Çeşme Kalesi, deniz kenarında yer alır. Tarihi Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanıyor. Fakat günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple ziyaretçiler tarafından oldukça ilgiyle geziliyor.
  3. Pırlanta Plajı: Çeşme’nin en ünlü plajlarından biridir. Beyaz kumlu plajı ve turkuaz rengi deniziyle dikkat çekiyor. Tertemiz suyu ve ılık denizi ile çoğu kişinin tercih ettiği bir yerdir.
  4. Ilıca Plajı: Çeşme’nin diğer ünlü plajlarından biridir. Sıcak su kaynaklarıyla da ünlüdür. Başka bir deyişle doğal bir SPA olarak kullanılıyor. Denizi Çeşme’nin diğer plajlarına nazaran daha ılıktır. Zaten isminden de anlaşılıyor.😊
  5. Çeşme Marina: Çeşme Marina, lüks yatlar için bir liman olarak hizmet veriyor. Ayrıca burada birçok restoran, kafe ve mağaza yer alıyor.
  6. Şifne: Çeşme’nin merkezine yakın bir bölgede yer alan Şifne, doğal kaynak suları ve kaplıcalarıyla meşhurdur.
  7. Erythrai Antik Kenti: Çeşme’nin kuzeyinde yer alan Erythrai Antik Kenti, Helenistik dönemden kalma bir arkeolojik alandır. Burada antik tiyatro, agora, surlar ve diğer kalıntılar yer alıyor. Geçmişe yakından tanıklık etmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.
  8. Aya Yorgi Koyu: Çeşme’nin güneyinde yer alan Aya Yorgi Koyu, yeşil doğası ve muhteşem manzarasıyla adından sıkça bahsettiriyor. Ayrıca Aya Yorgi Manastırı da bu koyda yer alıyor. En dikkat çeken noktalarından biri Çeşme’de ki ünlü beachlerin çoğu bu koyda yer alıyor.
  9. Dalyan: Çeşme’nin batısında yer alan Dalyan, güzel plajları, restoranları ve barlarıyla ünlüdür.
  10. Ayayorgi Plajı: Ayayorgi Koyu’nun hemen yanında yer alan Ayayorgi Plajı, geniş kumsalı ve temiz deniziyle dikkat çekiyor.

Çeşme’de Gezilecek Yerler: Çeşme’yi Daha Yakından Keşfetmek İçin Alternatifler

Tekne Turu ya da Yat Kiralama Yapmak

Ege’nin incisi özellikle de yaz sezonunda dolup taşan Çeşme bölgesi her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Özellikle Çeşme’de gezilecek yerler oldukça fazla olması başlıca sebepleri olabilir. Tatilciler için pek çok alternatif yer alıyor. Bununla beraber tatilde kalabalıklardan uzaklaşmak için farklı seçenekleri tercih edenler de oldukça fazla. Çeşme’yi şöyle bir uzaktan keşfedelim , doğasını ve masmavi denizini yakından görmek isterseniz tekne turuna katılabilirsiniz. Başka bir alternatif ise size özel vip yat kiralama yapabilirsiniz. Tatilcilerin kimisi Çeşme tekne turu tercih ederken kimisi özel yat kiralama yaparak tatilin ve eşsiz manzaranın tadını doyasıya çıkarıyor. Her isteğe uygun birçok seçenek bulunuyor.

Böylece harika yerler keşfedecek ve huzur dolu bir tatil geçireceksiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.