Kendini Baştan Yaratmak İçin Adım Adım

04.03.2023
13
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Kendini Baştan Yaratmak İçin Adım Adım

Kendini Baştan Yarat : 30 Günde Yeni Bir Sen

Günlük hayatımızda pek çok şeyle uğraşıyoruz. Yeri geliyor saatlerce masa başından ya da işlerden kafamızı kaldıramıyoruz. Yeri geliyor bütün gün hiç bir şey yapmadan öylece vakit geçiriyoruz. Peki kendimizle vakit geçirdiğimiz zaman istediğimiz verimi alabiliyor muyuz? Kendimizle ne kadar sağlıklı şeyler yapıyoruz? Bunlar sadece iyi beslenme değil aynın zamanda, ruhsal ve fiziki olarakta oldukça önemli. Kendi kişisel gelişimimiz ilk olarak farkındalık ve istemekle başlar. Kendimizi ne konuda yetersiz hissettiğimiz ya da nelerin gidişatından memnun olmadığımızla alakalıdır. Genelde yeni bir yılda ya da yeni bir hafta başlangıcında kendimiz için planlamalar yaparız. Ama gerçekte ne kadarını uygularız orası meçhul.😒 İlk olarak ne istediğimize karar vermeliyiz. Kendini baştan yaratmak istiyorsan birkaç adımı takip etmekte fayda var. Öncelikle kendinde yetersiz bulduğun neler var, nelerin gidişatından memnun değilsin onu bilmen gerek.

Kendinin farkına varmak için, ufak bir liste yapmalısın. Sonrası çorap söküğü gibi gelecek. Bana güven 😇. Ne diyorduk…Listemiz belki uzun uzadıya gidebilir ama elle tutulabilir hedefler olması kafi. Bu yüzden listemizi on madde ile sınırlandırabiliriz.

Eğer geç kalmaktan şikayetçiysen , yeni bir uyku düzeni oluşturmak ya da erken kalkmayı alışkanlık haline getirmen gerekiyor. Bunun için akşam yatış yaptığınız saatten 1-2 saat daha erken yatmaya çalışın. Bu örnek bir madde olabilir.

Başka bir seçenek ise sürekli abur cubur tüketen biriysen bunları hayatından olabildiğince uzak tutman gerekir. Çünkü ilerleyen zamanlarda hem vücuduna zarar hemde cildin için kötü görünüme sebep olacak. Bu örnekleri göz önünde bulundurarak planlama yapabilirsin.

Peki Kendini Baştan Yaratmak İçin Neler Yapmalısınız?

Hedeflerini ve hayallerini yaz.

Uzun vadeli olmayan kısa zaman içerisinde gerçekleştirebileceğin hedefler olsun. Bunun yanı sıra günlük hedefler ya da planlamalar bile olabilir. Yaptığın maddeleri işaretlerken kendini daha motive olmuş hissedeceksin. Bunu günlük tutuyor gibi de düşünebilirsin. Hem planlı gidersin hemde gün içerisinde yaptıklarını anı olarak yazabilirsin.

 

 

 

 

Uyku düzeni oluştur.

Her gün 7-8 saat kadar uyumayı ihmal etme. Ne de olsa sağlam kafa sağlam vücutta olur unutma.💪🏻 Gününü daha verimli geçirmek istiyorsan erken bir saatte kalkmalısın. İlk başlarda biraz zorlasa da zamanla sabah saatlerinin sessizliği ve tüm işlerini halledebilmek için bolca vakit fırsatın olacak.

 

 

 

 

Kendine kişisel bir alan belirle.

Bu yatak odanda olabilir , çalışma alanında olabilir. Bu alanın sayesinde kendine ufak bir yaşam alanı oluşacaksın. Böylece biraz sakinliğe ihtiyacın olduğu zaman kabuğuna kolayca çekilebilirsin. Üstelik kendi zevkini burada konuşturabilirsin. Zaman zaman hayranlık duyacağın bu yerden çıkmak istemeyeceksin 🥳🥳.

 

 

 

 

kendini baştan yaratmak için 4Minimal yaşam tarzını benimsemek.

Öncelikle her şeyin fazlasını hayatımızdan çıkarıyoruz. Fazla eşyadan tutun fazla insana kadar. Bunun için ilk olarak bizi rahatsızlık veren şeyleri ele alıyoruz. Gereksiz ne varsa hoop çöpü boylayacak. Odanızda fazla gelen eşyalarla başlayın. Kullanmadığınız ya da eski olan giysileri ayırmakla başlayın. Özellikle yıpranmış olanları hemen eleyin. Sonrasında da giymediklerinizle vedalaşın. Müsvedde olarak kullandığınız kağıtları da eleyin. Gereksiz ne varsa atıyoruz. Çalışma alanınızı ve evinizde en az eşya ile kullanmaya çalışın. Daha sonrasında bunu maillerde ve sosyal medyada yer alan kişileriniz için yapabilirsiniz. Hadi hepsini çöpee💁🏼‍♀️. Hayatınızda hafifleme yolunda ilerliyoruz.

 

 

kendini baştan yaratmak 5Kendini baştan yaratmak için kişisel gelişime önem verin.

Online eğitimler alarak başlayabilirsiniz. O çok istediğiniz dil kursuna sonunda başlayabilirsiniz. Zaman ertelemekten vazgeçip artık icraata dökme vakti.💪🏻 Bol bol kitap okuyun ve varsa yakın çevrenizde seminerlere katılın. Hatta kişisel gelişim için bu konuda profesyonel kişilerle iletişime geçin. Sorun soruşturun boşa vakit kaybetmek yok. Ne de olsa time is money💸💸💸

 

 

 

 

Sağlıklı beslenme düzeni oluşturun.

Her şeyin aşırısı fazla unutma! Aşırı şeker, yağ, hamur işini hayatınızdan çıkarmalısınız. Daha fazla yeşillik ve bol proteinli besinler tüketin. Bunun yanında meyve tüketmeyi ihmal etmeyin. Dışarıdan alınan vitaminlerin kaynağı meyveler! Bununla beraber su içmeyi alışkanlık haline getirin. Sağlığınız için vücudunuzu susuz bırakmayın.

 

 

 

sporu hayatınızın merkezine koyun.

Meditasyon, pilates, yoga , fitness gibi aktif olabileceğiniz sporlar yapın. Kendinizi daha iyi hissetmenizi ve daha enerjik olmanızı sağlayacak. Özellikle duruş ve fiziksel görünümüzü daha iyi olmasını sağlayacak. Her gün olmasa bile haftada 3-4 gün yeterli olacaktır.

 

 

 

 

Son olarak cilt bakım rutini

İnsan her zaman kendini ışıl ışıl ve bakımlı görmek ister. Kendimize ne kadar iyi bakarsak aynada bize o kadarını gösteriyor. Kendini baştan yaratmak istiyorsan , öncelik kendini iyi hissettirecek şeylerden başlamalısın. Saçların olsun cildin olsun önceliğin hep kendin olacak. Belirli rutinlerle cilt bakımı yaptığında cildin hem temiz olacak hem de gözle görülür derecede ışıldayacaksın. Görüntümüze her zaman önem veriyoruz sonuçta. Bu yüzden kendimizi mutlu görmek için cilt bakımı ve temizliğine oldukça önem vermelisiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.