Kahve İçmek

17.02.2023
39
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Kahve İçmek

Sabahların Olmazsa Olmazı : Kahve İçmek

Günlük hayatımızda belirli rutin içerisindeyken özellikle kahvesiz yapamayanları buraya alalım… Kahve hayatımızda olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir içecek haline gelmiştir. Sabah kalktığımız zaman ayılmak için olsun, çalışırken mola vermek, arkadaşlarla bir kahve içmek ya da yemekten sonra bir keyif kahvesi içmek gibisi yoktur. Kısaca günlük hayatımızda kahvenin yeri oldukça önemlidir.

Son yıllarda özellikle kahvenin günlük hayatımızdaki yeri oldukça belirginleşmiştir. Özellikle kahve içmek için herkesin kendine göre bir alışkanlığı var. Başka bir deyişle klasik lezzetler tercih edenler ya da farklı lezzetler tercih edenler için binbir çeşit aroma ve yüzlerce farklı kahve çekirdekleri var.

Dünya üzerinde sayamayacağımız kadar farklı kahve tipi olsa da insan hangisini seçeceğini bilmiyor. Sokağımızda ya da popüler caddeler genelde kahve dükkanlarıyla doludur. Yeni açılan mekanlar farklı konseptler, kahveyi yapma şekli ya da oldukça sıra dışı tasarımlara sahip salaş kahve mekanları dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. Başka bir deyişle hepsinde merak uyandıran bir nokta oluyor.
Bazılarında kullandıkları kahve çekirdekleri, bazılarında eklenen aromalar ya da servis edilen fincanlar, farklı tasarımlı karton bardaklar. Hatta bazen kahve kokusu o kadar etkili oluyor ki yoldan geçenleri kokusuyla büyülüyor. Kahve içme planı olmayanları bile hadi şurda bir kahve içelim dedirtiyor. Başka bir deyişle kahve severler için ne çay ne de bitki çayları kahvenin yerini dolduramıyor.

Özellikle popüler kültürümüzün bir parçası olan franchising kahveciler hayatımızda oldukça yer edinmiştir. Her alış merkezinde ya da büyük caddelerde mutlaka denk gelmişizdir. Sevdiğimiz kahveyi hazırlayan bir mekana denk geldiğimizde ya da alış verişten yorulduğumuzda mutlaka uğramamıza neden oluyor.Kısacası biz istesekte istemesekte günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Peki Kahve Nedir? Neden Bu Kadar Kahve Bağımlısı Oluyoruz?

Kahve, kahve çekirdekleri veya tohumlarından hazırlanan bir içecektir. Genellikle sıcak olarak tüketilir ve kafein içeriği nedeniyle uyarıcı bir etkiye sahiptir. Kahve bitkisi, genellikle tropikal iklimlerde yetişen bir bitki türüdür.

Dünya genelinde birçok farklı kahve çekirdeği türü vardır. Kahve ağacının türü, yetiştiği bölge ve toprak koşulları gibi faktörlere bağlı olarak farklı tat profilleri oluşur. Ancak, kahve dünyasında genellikle iki ana tür çekirdek vardır: Arabica ve Robusta.

Arabica Kahve Çekirdekleri ile Yapılan Kahve İçmek,

Daha yüksek kalitede bir tat aroması verir. Arabica daha ince ve daha hassas bir tür olmasıyla biliniyor. Genellikle daha düşük bir kafein içeriğine sahip. Oldukça zengin ve daha kompleks bir tat profili ile karakterizedir.

Robusta Kahve Çekirdekleri ile Yapılan Kahve İçmek,

Genellikle sert bir bitki türünden gelir. Diğer çekirdeğe göre daha yüksek bir kafein içeriğine sahiptir. Çoğunlukla daha acı ve daha az kompleks bir tat profili sunarlar.

Ayrıca, diğer kahve çekirdekleri de mevcuttur. Mesela Liberica ve Excelsa gibi daha az bilinen kahve türleridir. Fakat, Arabica ve Robusta, dünya genelinde en yaygın olarak tüketilen ve üretilen kahve çekirdekleridir.

Günlük Hayatımızda Kahvenin Yeri Neden Bu Kadar Önemli? Kahve İçmek Zararlı mı?

Özetleyecek olursak kahve, dünya genelinde en popüler içeceklerden biridir. Bununla beraber birçok farklı tarzda hazırlanabilir. Mesela, Amerikan kahvesi, espresso, cappuccino , latte, mocha gibi yüzlerce çeşite sahiptir.Hatta kahve birçok farklı kültürde sosyal bir içecek olarak da kabul ediliyor.

Günlük hayatımızda kafein eksikliğini hissettiğimiz zaman özellikle sinir, baş ağrısı gibi belirtiler gösterebiliyor. Adeta kahve içtikten sonra kendimize gelecekmiş gibi yaratıyor. Alt tarafı bir kahve dediğimiz şey aslında bizi kendine bağlayan kafein deposu! Kahvesizliğin etkilerinden dolayı kahve içmek zararlı mı düşüncesi oluşabiliyor. Tabi herkesin bünyesi ve altta yatan hastalık belirtileri farklıdır. Günlük hayatımızda 2-3 fincan kahve ile sınırlı olmak kaydıyla zararlı olmadığı kanıtlanmıştır. Sonuçta her şeyin fazlası zarar. Hatta zararın aksine spordan önce sade kahve içmek size enerji bile verecektir. Yani kısacası hepimiz “Kahve Bağımlıları Kulübü’nün” birer üyesiz..

Günlük hayatımızda kafein eksikliğini hissettiğimiz zaman özellikle sinir, baş ağrısı gibi belirtiler gösterebiliyor. Adeta kahve içtikten sonra kendimize gelecekmiş gibi yaratıyor. Alt tarafı bir kahve dediğimiz şey aslında bizi kendine bağlayan kafein deposu! Kısacası hepimiz "Kahve Bağımlıları Kulübü'nün" birer üyesiz..

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.